RVA publiceert monitoring uitstroom na hervorming werkloosheid
16-04-2026
Vier maanden na de eerste beëindigingen van het recht op werkloosheidsuitkeringen publiceert de RVA een eerste monitoring van de uitstroom uit de werkloosheid.
De monitoring biedt een eerste, feitelijk onderbouwd beeld van de effecten van de hervorming van de werkloosheidsverzekering op personen die geheel of gedeeltelijk uit het werkloosheidsstelsel zijn uitgestroomd.
De eerste resultaten liggen binnen de verwachtingen en vertonen duidelijke gelijkenissen met de effecten na de hervorming van de inschakelingsuitkeringen in 2012. Zo is er een toename van de uitstroom naar werk, maar ook een grote verschuiving naar andere stelsels van het sociale vangnet, zoals de ziekteverzekering en het leefloon.
De RVA benadrukt dat de eerste groep die wordt getroffen het verst van de arbeidsmarkt staat, en dat voor de volgende groepen een hogere kans op terugkeer naar werk wordt verwacht. Daarnaast wijst de RVA erop dat de resultaten met de nodige voorzichtigheid moeten worden geïnterpreteerd. De gegevens zijn voorlopig en kunnen nog wijzigen in functie van gebeurtenissen die een impact hebben op de einddatum van het recht op uitkeringen. De monitoring zal regelmatig worden geactualiseerd naarmate nieuwe gegevens beschikbaar zijn.
Meer info vind je in het persbericht en in de monitoring.
